Jaka woda butelkowana jest najlepsza?

3 rodzaje wody

Czy najlepsza woda to naturalna woda mineralna czy woda źródlana?

Zarówno woda mineralna, jak i źródlana ma inną wartość i przeznaczona jest dla różnych osób. Wybierając „naturalną wodę mineralną”, należy zwrócić uwagę, czy jest to woda nisko-, średnio- czy wysokozmineralizowana.

Największą ilość składników mineralnych mają wody wysokozmineralizowane, głównie wapnia i magnezu, a dzięki temu skutecznie oddziałują fizjologicznie odżywczo na organizm i stanowią ważny element diety.

Rodzice dzieci do drugiego roku życia nie powinni podawać swoim pociechom wód wysokozmineralizowanych. Nie powinny też po nie sięgać osoby starsze. Za to są one najlepsze dla osób aktywnych, intensywnie pracujących umysłowo czy fizycznie.

Warto wiedzieć

Muszynianka to naturalna woda mineralna, która zawiera zestaw minerałów, które dostarczają pełną dzienną dawkę magnezu, wapnia i potasu u dorosłego człowieka.

Składniki Muszynianki wpływają m.in. na układ immunologiczny, nerwowo-mięśniowy, przemianę materii, utrzymanie prawidłowej pracy serca i ciśnienie krwi.

Dostępna: nisko- i średnionasycona CO2.
Zawartość wybranych składników mineralnych w miligramach na litr:
wapń – 208,0 mg/l,
magnez – 128,3 mg/l,
sód – 87,8 mg/l,
wodorowęglany – 1 489,0 mg/l.
Suma składników mineralnych – 1 954,36 mg/l.

Cechini Muszyna  to naturalna woda mineralna, wysokozmineralizowana o wysokiej zawartości magnezu i wapnia oraz niskiej zawartości sodu. Wpływa korzystnie na przemianę materii, wspomaga układ sercowy, nerwowy i mięśniowy.


Dostępna: nisko-, średnio- i wysokonasycona CO2
Zawartość wybranych składników mineralnych w miligramach na litr:
wapń – 258,9 mg/l,
magnez – 65,11 mg/l,
sód – 27,6 mg/l,
wodorowęglany – 1 239,0 mg/l.
Suma składników mineralnych – 1 670,90 mg/l.

Piwniczanka to naturalna woda mineralna wysokozmineralizowana o idealnej proporcji wapnia i magnezu (2:1), co zapewnia najlepsze przyswojenie tych minerałów przez organizm.

Składniki Piwniczanki poprawiają  metabolizm, wpływają na prawidłowe czynności serca i układu mięśniowego, przeciwdziałają skutkom stresu, przemęczeniu i osłabieniu. Ponadto zmniejszają napięcie nerwowe, wspomagają proces odkwaszania organizmu i regulują pH krwi.

Dostępna: nisko-, średnio- i wysokonasycona CO2.
Zawartość wybranych składników mineralnych w miligramach na litr:
wapń – 180 mg/l,
magnez – 87 mg/l,
sód – 133 mg/l,
wodorowęglany – 1 260,0 mg/l.
Suma składników mineralnych – 1 727mg/l.

dobra jakosc wody

Która woda mineralna jest najlepsza?

Wysokozmineralizowane, naturalne wody mineralne mają najwięcej składników mineralnych, dzięki czemu są najlepsze do nawodnienia. Te wody zawierają najwięcej wapnia i magnezu. W litrze wody znajduje się aż ponad 1 500 mg wszystkich składników mineralnych. 

Drugie, to wody średniozmineralizowane, kóre posiadają od 500 do 1 500 mg składników mineralnych w litrze. Trzecie, wody niskozmineralizowane mają tych składników poniżej 500 mg w litrze. Ostatnie, wody źródlane, mają niską zawartość składników mineralnych.

Jaki jest najlepszy skład wody?

Najlepszy skład wody to posiada proporcję 2:1 wapnia do magnezu, bo taki jest stosunek tych pierwiastków w układzie kostnym. Przy takiej proporcji, magnez i wapń są najlepiej wchłaniane do organizmu. Półtoralitrowa butelka wody mineralnej dostarcza ilość wapnia i magnezu zbliżoną do 1 szklanki mleka. 

magnez w wodzie
woda mineralna a źródlana

Czym się różni woda źródlana od mineralnej?

Wody źródlane mają mniejszą mineralizację i nie mają ograniczeń dietetycznych czy zdrowotnych. Są polecane do przygotowywania żywności i gotowania herbaty i kawy. 

Czy woda z kranu jest zdrowa?

Woda z kranu jest obojętna dla zdrowia. Jest to woda uzdatniana, poddawana wielu procesom, aby nadawała się do picia. Woda wodociągowa jest pozyskiwana głównie z wód powierzchniowych (np. z Wisły). W pierwotnym stanie woda wodociągowa nie nadaje się do picia. 

Wody butelkowane są pozyskiwane z wód podziemnych i są pierwotnie czyste i nie są uzdatniane. W szczególności naturalna woda mineralna podlega rygorystycznym wymogom mikrobiologicznym i chemicznym. Dlatego picie wody butelkowanej , a w szczególności mineralnej, jest korzystne dla zdrowia. 

uzdatnianie wody w domu
jakosc wody w butelce

Ile pić wody mineralnej a ile źródlanej?

Zdrowy, dorosły człowiek może pić dowolnie dużo wody mineralnej i źródlanej. Zaleca się picie co najmniej 1 litra wody mineralnej dziennie. Dobra woda mineralna powinna być bogata w  sód, potas, lit, stront oraz chlorki, jod, siarczany i wodorowęglany. Idealna ilość wody mineralnej to półtora litra wody na dzień, uwzględniając, że dostarczamy jeszcze naszemu organizmowi wodę w innej postaci.

Jak wybierać wodę w butelce?

Wybierając wodę do picia, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zawartość wapnia, magnezu i wodorowęglanów. W drugiej kolejności należy sprawdzić zawartość pozostałych biopierwiastków występujących w wodach: chlorków, sodu, fluoru, jodu, żelaza czy siarczanów. 

skladniki w wodzie butelce
sklad wody w butelce

Gazowana czy niegazowana?

Woda gazowana jest bezpieczniejsza pod względem bakteriologicznym. Obecność dwutlenku węgla, nie pozwala na rozwój bakterii w butelce. Po wody gazowane nie powinny jednak sięgać osoby ze stanami zapalnymi jelit, chorobą wrzodową żołądka czy te, które cierpią na nadwrażliwość jelit, w tym szczególnie jelita grubego.

 

Duża czy mała butelka?

Po otwarciu wody butelkowanej  powinno się ją wypić maksymalnie w ciągu trzech dni i pod warunkiem, że jest przechowywana w lodówce. Ponieważ każde otwarcie butelki może powodować namnażanie się bakterii nie powinno się używać plastikowych butelek wielokrotnie. Niezalecane jest przelewanie wody z większej butelki do mniejszej z uwagi na to, ze woda wchodzi w reakcję z plastikiem, który zmienia jej skład. 

 

sklad wody zrodlanej a mineralnej