Czy woda w butelce jest zdrowa?

Wybierając wodę w butelce chcemy aby była najzdrowsza, nawodniła nasz organizm, korzystnie wpływała na trawienie. Najlepiej jakby miała do tego niską zawartość sodu, zmniejszała poziom kwasów w żołądku i niwelowała efekt zmęczenia. Jaka woda ma te wszystkie właściwości?
Czy istnieje idealna woda?

czy woda w butelce jest zdrowa

Dlaczego na butelce nie ma informacji o tym, że woda jest zdrowa?

Przepisy dotyczące prawa żywnościowego dokładnie określają co może a co powinno znaleźć się na etykiecie butelki naturalnej wody mineralnej. W szczególności przepisy zabraniają wprowadzania konsumentów w błąd. Druga bardzo ważna zasada, to umieszczanie informacji na temat wpływu na zdrowie tylko na podstawie badań naukowych.

Przepisy na temat żywności zabraniają reklamy i umieszczania na etykietach „oświadczeń leczniczych” (właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia chorób). Oznacza to, że reklamowanie wody, która „zapobiega chorobom lub leczy choroby” jest niezgodne z prawem. Czyli treści takie jak „zapobiega alergiom, chorobom układu pokarmowego” itp. są praktyką zakazaną.

Warto wiedzieć

To co jest dozwolone wyłącznie w przypadku naturalnych wód mineralnych, to używanie oznaczeń takich jak „pobudza trawienie”, „stymuluje funkcje wątrobowo-żółciowe” pod warunkiem, że zostało to udowodnione naukowo i pod warunkiem, że nie jest to oświadczenie lecznicze.

Treści odnoszące się do zapobiegania nawodnienia i odwodnienia organizmu nie są dozwolone. Wynika to z faktu, że przepisy zabraniają straszenia konsumentów zmianami chorobowymi w organizmie.

Jakie informacje na temat zdrowia można znaleźć na butelce?

Na butelce można znaleźć dozwolone informacje na temat wpływu wody, takie jak „zawiera magnez” , „odpowiednia dla diety ubogiej w sód”, jeżeli jest to potwierdzone badaniami składu chemicznego. Zgodne z prawem jest również informowanie że dana woda „pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji fizycznych i poznawczych” oraz „woda pomaga w utrzymaniu prawidłowej regulacji temperatury organizmu”.

czy sklad wody jest zdrowy

Jak sprawdzić czy skład wody jest zdrowy?

Z uwagi na ograniczenia, producenci wody butelkowanej często używają stwierdzeń na temat samych składników, a nie wody zawierającej dany składnik. Przykładem jest np. „wapń wzmacnia układ kostny” a nie „woda wpływa korzystnie na układ kostny”.

W przypadku wód zawierających ponad 1,5 mg fluorków w litrze, producent zawsze musi umieścić następującą informację na etykiecie: „Zawiera ponad 1,5 mg/l fluorków. Nie powinna być regularnie spożywana przez niemowlęta i dzieci poniżej 7 roku życia.”

 

Jak rozumieć oznaczenia na etykietach wody w butelce?

W przypadku naturalnych wód mineralnych na etykiecie mogą być umieszczone poniższe określenia:
„Zawiera wodorowęglany” – gdy zawartość wodorowęglanów jest wyższa od 600 mg/l
„Zawiera siarczany” – gdy zawartość siarczanów jest wyższa od 200 mg/l
„Zawiera chlorki” – gdy zawartość chlorków jest wyższa od 200 mg/l
„Zawiera wapń” – gdy zawartość wapnia jest wyższa od 150 mg/l
„Kwasowęglowa” – gdy zawartość naturalnego dwutlenku węgla w wodzie przy ujęciu jest wyższa od 250 mg/l
„Zawiera fluorki” – gdy zawartość fluorków jest wyższa od 1 mg/l
„Zawiera magnez” – gdy zawartość magnezu jest wyższa od 50 mg/l
„Zawiera żelazo” – gdy zawartość żelaza dwuwartościowego jest wyższa od 1 mg/l
„Zawiera sód” – gdy zawartość sodu jest wyższa od 200 mg/l
„Odpowiednia dla przygotowania żywności dla niemowląt” – pod warunkiem, że w wodzie zawartość sodu lub chlorków nie jest wyższa od 20 mg/l, fluorków, azotynów i azotanów nie jest wyższa niż odpowiednio 0,7 mg/l, 0,02 mg/l i 10 mg/l
„Odpowiednia dla diety ubogiej w sód” – gdy zawartość sodu jest niższa niż 20 mg/l
„całkowicie odgazowana” lub „częściowo odgazowana” gdy woda nasycona naturalnym dwutlenkiem węgla została całkowicie lub częściowo pozbawiona tego gazu metodami fizycznymi

informacje na butelce wody

Jak wybrać zdrową wodę w butelce?

Podsumowując, nawet jeżeli woda w butelce ma korzystny wpływ na zdrowie, to przepisy zabraniają używania tych informacji ze względu na ochronę konsumentów przed nieuczciwą reklamą. Dlatego, najlepszym sposobem na wybór najzdrowszej wody jest czytanie składu na etykiecie. W szczególności, skład naturalnej wody mineralnej musi być dokładnie określony, dzięki czemu możemy świadomie wybrać wodę odpowiednią dla naszego trybu życia.