Co to jest butelka PET?

Czy woda w butelce PET jest zdrowa?

butelka PET

Butelka PET – co to jest?

Butelka PET to tzw. butelka plastikowa czyli butelka wykonana z poliestru, a dokładniej politereftalanu etylenu (polimeru).  Ponieważ PET jest in bezbarwny, butelka PET jest przeźroczysta i lekka – waga półtoralitrowej butelki PET to około 20 gram. Butelki PET są wykorzystywane jako opakowanie do wody mineralnej i źródlanej. Butelki PET są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu sprawdzają się jako pojemniki na wodę na trening.

Warto wiedzieć

Butelka PET wchodzi w reakcje chemiczne z wodą w obie strony. Dwutlenek węgla z wody może przenikać przez butelkę PET, a do wody mogą migrować cząsteczki tworzywa sztucznego (monomery).

Substancje chemiczne które przenikają do wody z butelek PET to glikol etylenowy i kwas tereftalowy (monomery). Produkty uboczne produkcji butelek PET takie jak aldehyd octowy, 2-aminobenzamid i antymon również w niewielkich ilościach migrują z butelki PET do wody. 

Z czego powstaje butelka PET?

Poliester PET jest produkowany z kwasu tereftalowego (kwasu dikarboksylowego) i glikolu etylenowego (alkoholu dihydoksylowego), które w wyniku reakcji chemicznej, tworzą długie łańcuchy polimerowe. Granulat PET jest topiony i formowany na kształt butelki. Ostateczny kształt jest nadawany w procesie rozdmuchiwania butelki PET w temperaturze 110°C. Dopiero po schłodzeniu butelka może być napełniana wodą.

butelka PET napelniona wodą
Dla kogo woda alkaiczna

Czy woda w butelce PET jest zdrowa?

Woda mineralna w butelce PET jest zdrowa, jeżeli spełnia wymagania na minimalne ilości substancji szkodliwych oraz wymagane ilości mikroelementów, które korzystnie wpływają na zdrowie.  

Czy PET jest stosowany tylko w butelkach?

Poliestry PET wykorzystywane są głównie jako włókna syntetyczne w przemyśle odzieżowym (np. bluzy polarowe są wykonane z PET), a także są używane do produkcji folii opakowaniowych, tac, czy naczyń mikrofalowych.

butelki PET
recykling butelki PET

Recykling butelek PET

Butelki PET są całkowicie przetwarzalne. W procesie recyklingu butelki PET są sortowane według kolorów (niebieski, zielony, bezbarwny), następnie są rozdrabnianie i wykorzystywane do produkcji np. odzieży. Produkcja nowych butelek PET z recyklingu to skomplikowany proces i zajmują się nim tylko nieliczne wyspecjalizowane zakłady recyklingowe.