Co pić aby nawodnić organizm?

Najlepsze źródło nawodnienia to naturalna woda mineralna. Drugi wybór to woda źródlana. W dalszej kolejności to woda wodociągowa, która jest już wodą uzdatnianą.

co pic aby nawodnic organizm

Dlaczego trzeba nawodnić organizm?

Woda jest składnikiem tkanek, płynów ustrojowych, kości, mięśni i skóry. Jeżeli zależy Ci na dobrym samopoczuciu i dobrym wyglądzie musisz dbać o nawodnienie. Aby nawodnić organizm musisz pić wodę w postaci płynnej i stałej. Woda w postaci płynnej to woda zawarta w napojach takich jak herbata, czy kawa, ale też butelkowa woda mineralna i źródlana. Do prawidłowego nawodnienia organizmu należy pić co najmniej półtora litra wody w postaci płynnej. Dodatkowo, woda dostarczana w pokarmie (np. owocach i warzywach) powinna wynosić minimum pół litra dziennie.

 

Warto wiedzieć

Najlepsze źródło nawodnienia to naturalna woda mineralna. Drugi wybór to woda źródlana. W dalszej kolejności to woda wodociągowa, która jest już wodą uzdatnianą. Wybierając wodę mineralną i źródlaną musisz zwrócić uwagę na jej skład, bo w zależności od tego czy trenujesz, będziesz potrzebować innego składu wody.

 

Nawodnienie oznacza dostarczenie wody ale również niezbędnych minerałów. Dlatego woda wysoko zmineralizowana to najlepszy wybór dla osób które intensywnie ćwiczą. W celu stałego nawodnienia organizmu, który nie jest poddawany wysiłkowi fizycznemu polecane jest picie wód o średnio zmineralizowanych (200 – 600 mg/l).

 

Ile trwa nawodnienie?

Organizm stale traci wodę. Oddychając i pocąc się tracimy około litra wody. Czynności fizjologiczne to utrata kolejnego litra wody. Czyli najbardziej podstawowe czynności to wydatek dwóch litrów, które bezwzględnie musisz uzupełnić. Gdy uprawiasz sport, do nawodnienia potrzebne będzie dwa razy więcej wody! Brak prawidłowego nawodnienia może skończyć się odwodnieniem.

 

ile trwa nawodnienie
ile pić wody

Ile pić wody aby na się nawodnić?

Twój organizm nie potrafi magazynować wody na zapas, dlatego musisz pic wodę regularnie w ciągu całego dnia. Jeżeli nie pracujesz fizycznie i nie uprawiasz sportu, to ilość wody potrzebna do nawodnienia wynosi 2-2.5 litra. Jeżeli trenujesz, lub wykonujesz prace fizyczne potrzebna ilość wody to 4-5 litrów na dobę.

 

Bezpieczne używanie butelek PET a skuteczne nawodnienie

Butelki PET są popularnym wyborem do przenoszenia wody i innych płynów, jednak ważne jest, aby pamiętać o bezpiecznym ich używaniu, aby zapewnić sobie skuteczne nawodnienie. Należy unikać przechowywania wody w butelkach PET w miejscach nasłonecznionych lub wysokich temperaturach, ponieważ może to prowadzić do uwolnienia szkodliwych substancji z tworzywa sztucznego. Ponadto, należy regularnie myć butelki PET, aby zapewnić sobie czystą wodę do picia i unikać rozwoju bakterii i grzybów. Pamiętajmy, że zdrowe nawodnienie to ważny element zdrowego stylu życia, dlatego warto poświęcić trochę czasu na dbanie o nasze butelki PET.

 

Jaka woda na trening?

Przy intensywnym wysiłku najlepiej wybierać wodę w butelce z dominującym udziałem chlorków i sodu. Wody z niską zawartością sodu i chlorków (<20 mg/l) są odpowiednie dla dzieci oraz osób, którym zalecono dietę niskosodową.

 

Gazowana czy niegazowana?

Dwutlenek węgla jest czynnikiem wspomagającym przyswajanie składników mineralnych zawartych w wodzie. Dodatkowo dwutlenek węgla hamuje namnażanie się bakterii w wodzie. Więc jeżeli nie masz przeciwskazań, to wybieraj wodę z zawartością dwutlenku węgla. Picie wód wysokonasyconych dwutlenkiem węgla, nie jest wskazane dla zdrowia osób z nadkwasotą lub owrzodzeniami żołądka.
Dwutlenek węgla występuje w wodach z duża zawartością wodorowęglanów wapnia i magnezu oraz sodu. Jego obecność zapobiega rozkładowi rozpuszczonych wodorowęglanów i wytrącaniu się osadów węglanów wapnia czy magnezu, również w wodzie butelkowanej.

 

jaka woda na trening
co powinna zawierac woda do nawodnienia

Co powinna zawierać woda do prawidłowego nawodnienia?

Do prawidłowego nawodnienia woda powinna zawierać mikroelementy pełniące funkcje katalityczne w procesach ustrojowych oraz makroskładniki niezbędne dla podstawowych funkcji życiowych. Podstawowe składniki to wapń, magnez, sód, chlorki, jodki i fluorki.