Uzdatnianie wody w domu

Dowiedz się, jak znaleźć odpowiednie rozwiązanie do uzdatniania wody dla swojego domu.

Skąd wiesz, czy potrzebujesz filtra do wody lub systemu oczyszczania lub uzdatniania wody? Co możesz zrobić, aby znaleźć najlepszy filtr do swojego domu i od czego zacząć? Mamy dla Ciebie pomocne i ważne kroki, które pozwolą Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie do uzdatniania wody dla Twojego domu. Testujemy filtry i systemy uzdatniania pod kątem bezpieczeństwa i wydajności, aby zapewnić, że certyfikowany produkt zrobi to, co zapowiada.

uzdatnianie wody w domu

Krok 1: Dowiedz się, co jest w twojej wodzie

Jeśli zastanawiasz się, jakie zanieczyszczenia mogą znajdować się w Twojej wodzie, możesz zacząć od uzyskania informacji o jakości wody od lokalnego zakładu wodociągowego (przykład: raporty jakości wody w Warszawie). Jeśli nie możesz uzyskać raportu lub jeśli masz prywatną studnię, możesz rozważyć niezależne badanie wody.

Krok 2: Zdecyduj, jakie zanieczyszczenia chcesz zredukować

Gdy już wiesz, jakie zanieczyszczenia znajdują się w Twojej wodzie, możesz lepiej znaleźć certyfikowane rozwiązanie do uzdatniania, które pomoże Ci w  rozwiązaniu problemów związanych z jakością wody. 

Ważne jest, aby zrozumieć, że nie wszystkie filtry mogą zredukować wszystkie zanieczyszczenia. Na podstawie raportu dotyczącego wody lub wyników badań wody możesz zdecydować, jakie zanieczyszczenia chcesz zredukować w wodzie pitnej.

Nasz poradnik dotyczący redukcji zanieczyszczeń pomoże Ci zlokalizować produkty, które są certyfikowane w celu redukcji określonych zanieczyszczeń.

Krok 3: Porównaj opcje uzdatniania wody

Dostępnych jest wiele rozwiązań do uzdatniania wody. Obejmują one systemy obejmujące cały dom, które uzdatniają całą wodę w domu, filtry do określonych obszarów, takich jak bateria kuchenna, po bardziej przenośne rozwiązania, takie jak dzbanek na wodę, a nawet filtry nablatowe. Niektóre redukują tylko jedno zanieczyszczenie, podczas gdy inne redukują wiele.

Punktowe Systemy Uzdatniania Wody
Point-of-use (POU)

uzdatniają wodę, w której pijesz lub używasz wody i obejmują dzbanki na wodę, filtry do kranu i systemy odwróconej osmozy (RO). Przykłady:

 • Filtry w miejscu użycia
 • Osobiste butelki na wodę
 • Dzbanek, dozownik lub filtry przelewowe
 • Filtry do montażu na kranie
 • Systemy podzlewozmywakowe lub wodociągowe
 • Systemy podzlewowe podłączone do osobnego typu kranu
 • Systemy podłączone do oddzielnych systemów kranów
 • Filtry do lodówki

 

Systemy Uzdatniania Całego Domu/Punktu Wejścia - Point-of-entry (POE)

uzdatniają wodę, gdy trafia ona do domu. Zazwyczaj instaluje się je w pobliżu wodomierza (komunalnego) lub zbiornika ciśnieniowego (woda studzienna). Systemy uzdatniania całego domu obejmują systemy mikrobiologiczne UV, zmiękczacze wody lub filtry całego domu do chloru, smaku, zapachu i cząstek stałych. Przykłady:

 • Systemy oczyszczania mikrobiologicznego UV
 • Zmiękczacze wody
 • Filtry chloru do całego domu

Wymiana filtra

Gdy zdecydujesz się na domowy system uzdatniania wody, będzie on wymagał regularnej konserwacji, aby działał prawidłowo. Pamiętaj, aby w razie potrzeby wymienić filtr. Niektóre filtry mają kontrolki, a niektóre mogą zalecać okresy wymiany. Zapoznaj się z wymaganiami dotyczącymi wymiany systemu uzdatniania wody. Pamiętaj, aby uwzględnić bieżący koszt wymiany filtrów w ostatecznym budżecie na domowe rozwiązanie do uzdatniania wody.

Przeczytaj również: Woda mineralna a woda źródlana