Słodka woda

Woda ze studni może czasami mieć naturalny słodki smak. Dzieje się tak z powodu zwiększonej naturalnej zawartości żelaza i wapnia w wodzie studziennej. Kiedy poziom żelaza wzrasta w wodzie, nadaje to gorzki smak. Ale kiedy zwiększona ilość żelaza łączy się ze zwiększoną ilością wapnia, może to nadać wodzie słodki smak.

slodka woda

Słodki smak w wodzie z kranu zazwyczaj wynika z wysokiego stężenia naturalnie występujących minerałów lub z powodu braku równowagi w poziomie pH.

Utrzymujący się słodki smak w ustach może być również oznaką niezdolności organizmu do regulowania poziomu cukru we krwi, co jest potencjalną oznaką cukrzycy. Istnieje hormon zwany glukagonem wytwarzany przez trzustkę, który wraz z insuliną reguluje poziom cukru we krwi.

Zakłócenia w systemie węchu organizmu — mogą powodować słodki smak w ustach. Infekcja zatok, nosa i gardła. Niektóre bakterie, zwłaszcza Pseudomonas, mogą powodować słodki smak w ustach. 

Osoby z COVID mogą mieć ograniczone poczucie smaku, w którym wszystko smakuje słodko, kwaśno, gorzko lub metalicznie; lub może wystąpić całkowita utrata wszelkiego smaku.